מה זה אוסטאופתיה 2021-03-14T17:34:29+02:00

הכל על אוסטאופתיה מאוסטאופט עם 27 שנות נסיון

טיפול אוסטאופתי כאבי גב

אוסטאופתיה: מומחים לאוסטאופתיה עם 27 שנות נסיון מסבירים הכל על אוסטאופתיה. איך אוסטאופתיה מצליחה לפתור כאבים ויכולה למנוע ניתוחים?

רפואה אוסטאופתית הנה רפואה משולבת, מוכרת ונפוצה במערב אירופה ובארה"ב. אוסטאופתיה הוכיחה את יעילותה בטיפול בבעיות כמו: פריצת דיסק, כאבי גב, צוואר, ושאר המפרקים. היא גם מטפלת בתינוקות לבעיות כמו טורטיקוליס רפלוקס ועוד.

מטרת הטיפול האוסטאופתי היא סילוק כאבים העכשווים, מניעת התקפי כאב עתידיים, ובנוסף מניעת הישנות הכאב. הטיפול האוסטאופתי על ידי שנן שר  מחזיר את  הפציינט לתפקוד היומיומי ולמעגל העבודה ולכן, לשיפור לאיכות החיים .

ראיון ברדיו קול ישראל עם שנן שר -מה זה אוסטאופתיה ?

– 13 שאלות על אוסטאופתיה

1. מה מיוחד ברפואה אוסטאופתית ?

2. מהי אוסטאופתיה לתינוקות?

3. איזה השכלה עובר אוסטאופת מאנגליה?

4. האם כל העוסקים באוסטאופתיה בישראל עברו אותו הכשרה?

5. מה יקרה בטיפול אוסטאופתי?

6. האם אוסטאופתיה מתאימה לאישה בהריון?

7. כמה טיפולים אוסטאופתיים אצטרך?

8. האם הטיפול האוסטאופתי למבוגרים כואב?

9. מהי הטכניקת ה"קנאק " האוסטאופתי: מָנִיפּוּלַצְיָות האוסטאופתיות?

10. באיזו תדירות צריך לבקר אוסטאופת ?

11. מה לובשים לטיפול האוסטאופתי למבוגרים?

12. מה הסטטוס המקצוע האוסטאופתי בבריטניה?

13. מה הסטטוס המקצוע האוסטאופתי באיחוד האירופי?

תשובות מתחת לעדויות

עדויות של הפציינטים של שנן שר

האם אוסטאופתיה עובדת? פציינטים של שנן שר מספרים

אבי בן 54 עשה 3 ניתוחים לפריצת דיסק

עבר שלושה ניתוחי גב לפריצת דיסק ושתי השתלות קיבועים בגב תחתון. שלא עזרו. הגיע למצב של ממש כיסא גלגלים שהרגליים לא יכולו ללכת. הוא פנה אלינו ואוסטאופתיה עזרה לו. היום משחק כדורסל וסקי מים ללא כאב

דן -בן 38 פריצת דיסק בגב עם סיאטיקה

דן סבל מכאבי גב אקוטי, סיאטיקה (הקרנה לרגל) וגרירת רגל בעקבות פריצת דיסק בגב. הרופאים המליצו על ניתוח. תוך 4 טיפולים אוסטאופתים, הוא מרגיש שיפור משמעותי בכאב ותיפקוד.

אלי מזרחי – בן 72 – בלט דיסק וסיאטיקה

אלי מזרחי מספר: אוסטאופתיה פתרה בעיתו של בלט דיסק וניוון דיסק.

ליאור פריצת דיסק סיאטיקה

ליאור בן 32: פריצת דיסק עם סיאטיקה , עשה צריבת דיסק שלא עזרה לו; מצא המענה באוסטאופתיה.

חיים בגיו – פריצת דיסק וסיאטיקה

חיים (ד"ר לביולוגיה) סובל מפריצת דיסק וסיאטיקה עם חולשה ברגל. תוך 3 טיפולים אוסטאופתים הוא מרגיש שנוי דרסטי בכאב ותיפקוד של הגב.

נירה-פריצת-דיסק

נירה סבלה מפריצת דיסק: עברה ניתוח. אחרי פרק זמן קצר הכאבים חוזרו. היא החליטה לנסות טיפול האוסטאופתי. אחרי 4 טיפולים אוסטאופתיים היא כבר לא מרגישה כאב וחזרה לתיפקוד מלא.

אביבה בת 80 – ספיינל סטנוזיס

פציינטית בת 80 שסבלה מספיינל סטנוזיס (שינויים ארטרוטים בגב). רופאים המליצו על ניתוח. היא החליטה לעשות אוסטאופתיה. אחרי 4 טיפולים אוסטאופתים, הרגישה הרבה יותר טוב, ויוכלה ללכת בלי כאב.

רוני-כאבי-ברכיים

רוני בן 49 עם פגיעה למניסקוס ושינויים ארטרוטים מספר

התשובות

1. מה מיוחד ברפואה אוסטאופתית?

הייחודיות של אוסטאופתיה נמצאת בבדיקה, באיבחון ובטיפול  האוסטאופתי.

האוסטאופת משתמש בשיטת אבחון הדומה לאיבחון רפואית קונבנציונאלית. אלא שבשונה מן האיבחון הקונבנציונאלית, הדיאגנוזה האוסטאופתית מקדישה תשומת לב ממוקדת, להערכת היציבה, והמערכת השרירים והעצמות של המטופל.

בשעת הבדיקה בוחן האוסטאופת את מכלול היחסים הדינאמיים בין חלקיה השונים של מערכת השרירים והעצמות, ולא רק את המפרקים לבדם. האוסטאופת מטפל הן בכאב והן באזורים הקשורים אליו. בדרך זו ניתן להגיע לשורש הבעיה המכאנית ולמנוע את הישנות הכאב.

הטיפול האוסטאופתי, כולל בעיקר שימוש בטכניקות ידניות עדינות שנותנות מענה לשרירים מכווצים, לרצועות נוקשות ודיסקים ולפרקים של השלד.

לפי השיטה האוסטאופתית – אין נוסחה אחת כוללת, לטיפול בכל בעיות הגב. הטיפול האוסטאופתי של כל פציינט, חייב להיות שונה, בהתאם למבנה גופו. אצל כל פציינט מקור הבעיה יכול להיות במקום אחר. כישרונו של האוסטאופת, אם כך, מתבטא ביכולתו לבחון מה מיוחד במבנה של כל פציינט ופציינט, ולטפל בו בהתאם לאבחנה המדויקת.

דרך הבדיקה האיבחון והטיפול הייחודיים אוסטאופתיה  פותרת בעיות של השלד בשורש ויכול למונעת צורך לניתוח?

2. מהי אוסטאופתיה לתינוקות?

למידע על טיפול אוסטאופתיה מיוחד לתינוקות ללחוץ כאן

3. איזה השכלה עובר אוסטאופת מאנגליה?

information about osteopathy
שנן שר הוא בעל תואר במדעי האוסטאופתיה מלונדון.
הוא קיבל התואר מה British School of Osteopathy. התואר הוא 5000 שעות לימודר משך  4 שנות לימוד מלאות. הלימודים כוללים המדעים הרפואים ובמיוחד אנטומיה, אורתופדיה, ניורולוגיה. לשנן שר יש  ניסיון רב ומומחיות המאפשרת לו לבנות עבור כל מטופל את תכנית הטיפול המתאימה לו, ומאפשרת להם לטפל בהצלחה רבה בבעיות אורטופדיות הקשורות למבנה הגוף והיציבה (מערכת השרירים והעצמות והשלד). הטיפול האוסטאופתי, המקצועי, והמסור שתקבלו במרפאתנו, מחזיר אותך, המטופל, לאיכות החיים הטובה שאליה אתה רגיל ועוזר לך במניעת חזרת הכאב.

 

4. האם כל העוסקים באוסטאופתיה בישראל עברו אותו הכשרה?

התשובה היא "לא".

יש הבדל גדול בין רמת הלימודים של אוסטאופתיה בארץ. לצערי, אין רגולציה של המקצוע בארץ.  באנגליה, האוסטאופתיה נחשבת למקצוע פרא-רפואי מאד מבוסס. יש בה קרוב ל10,000 אוסטאופתים, עד כדי כך שכמעט בכל שכונה יש לפחות מרפאה אוסטאופתית אחת, וכאשר מישהו מתלונן על כאב גב אוטומטית יפנו אותו לתחום האוסטאופתיה. אוסטיאופת אנגלי מקבל תואר אוניברסיטאי שכולל 5000 שעות לימוד. תוכנית הלימודים כוללת רכישת ידע נרחב בתחומי האנטומיה, הפיזיולוגיה, האורטופדיה והנוירולוגיה, בהבנת התהליכים הפתולוגיים, באנליזה יציבתית ובאבחנה מבדלת. התוכנית דורשת עבודה מעשית בת 1500 שעות בקליניקה, תחת השגחתו של אוסטיאופת מוסמך. בארץ, לעומת זאת, אין רגולציה מסודרת בתחום האוסטאופתי, וכל אחד יכול אחרי קורס מזורז  להנפיק תעודות ולפתוח מרפאה לאוסטיאופתיה, מה שהופך את הציבור ללא ממוגן, את המצב המסוכן המוליד לא מעט חפערים החוגגים על תמימות הפציינטים. האוסטאופתיה מחייבת לימוד מעמיק כי היא בנויה על ענפים רפואיים רבים כאורתופדיה, אנטומיה ופיזיולוגיה. מומחה אוסטיאופתיה צריך לדעת לא רק איך לטפל אלא גם מתי לא לטפל.

5. מה יקרה בטיפול אוסטאופתי?

בביקור ראשון אצל אוסטיאופת, האוסטאופת בודק את  ההיסטוריה הרפואית המלאה של המטופל ובוחן הן את הבעיה עצמה עליה התלונן המטופל. בדרך זו הוא מוודא שהבעיה היא מכאנית, דהיינו נובעת ממערכת השרירים ועצמות. ולא בעיה פתולוגית אחרת. כאשר נעשה האיבחון המלא, יסביר האוסטאופת את הבעיה ויתחיל בטיפול ידני. הטיפול עדין ואינו גורם לכאבים או אי נוחות. האוסטאופת אף יסביר כיצד למנוע את הישנות הכאב לדוגמה דרך תרגילים או מתיחות.

לאחר בחינת ההיסטוריה הרפואית השלמה של המטופל ואבחון הבעיה, משתמש האוסטאופת במגוון רחב של טכניקות ידניות עדינות.

בהן:

* מניפולציות מפרקיות עדינות

* עיסוי אוסטאופתי

עיסוי מיוחד שלא דומה לעיסוי אחר
(למתוח הרקמות השרירים)

* מתיחת הגידים והרצועות

* ועוד מגוון טכניקות לשפר תפקודו של המפרקים

 האוסטיאופתים במרכז הישראלי לאוסטיאופתיה יש תואר אוניברסיטאי באוסטיאופתיה ונסיון רב מעל 27 שנות נסיון בתחום.

מעמד אוסטאופתיה בעולם

באנגליה, האוסטאופתיה היא אחד המקצועות המוגדרים כ"טיפול בריאותי ראשוני"  (Primary Health Care),  ובעולם המערבי בכלל, אוסטאופתיה היא מקצוע אקדמי לכל דבר ועניין המחייב קבלת רישיון ממשלתי. אוסטיאופתיה היא מקצוע בעל סטנדרטים מוסדרים וברורים בכל הנוגע ללימוד, להכשרה מעשית ולטיפול. סטנדרטים אלו נועדו להגן על ציבור המטופלים.

עוד שאלות על אוסטאופתיה

6. האם אוסטאופתיה מתאימה לאישה בהריון?

פציינטיות שעברו טיפול אוסטאופתיה בהריון מספרות

קסם בהריון: כאבי גב צוואר ובצקת ברגלים

קסם בת 25 בהריון עם תאומים. התחילה לחוות כאבים גב ובצוואר ונפיחות (בצקת) ברגלים. תוך 3 טיפולים הכאב והבצקת הרבה יותר טוב.

יעל כאבי גב בהריון

יעל בת 30 בחודש 6 להריונה סבלה מכאבים חזקים בגב תחתון עם קושי ללכת. אחרי 3 טיפולים, אוסטאופתיה פתרה הכאב

איריס כאבי גב בהריון

איריס בת 39 מחודש 7 להריונה כאבים בגב קושי לשון וללכת אחרי 3 טיפולים אוסטאופתים מתפקדת רגיל

הדרה – כאבי גב בהריון

הדרה בת 32 בהריון לא רצתה תרופות. אוסטאופתיה נתנה לה מענה לכאב בגב

טיפול אוסטאופתי במהלך ההריון.

במהלך ההריון הגוף עובר מגוון עצום של שינויים, הברור ביותר זה עלייה במשקל ושינויים ליציבה. ישנם גם שינויים פחות ברורים כמו ריכוך הורמונלי של הרצועות והמיקום הלא נוח של תינוק מתבגר. שילוב של שינויים אלה יכול לשים לחץ נוסף על המפרקים של העמוד השדרה והאגן. ולפעמים יכול להשפיע על היכולת של אישה להמשיך במשימות היום-יום.

הכאבים הנפוצים ביותר של נשים הרות הם:
– סיאטיקה
– כאב אגן הירכיים
– כאב גב תחתון
– כתף צוואר וכאב גב עליון
– כאבי אגן הירכיים, בעיות בירך וברגל.

טיפול האוסטאופתי גם יכול לעזור לאישה בהריון, להקל על כאב ואי נוחות הקשורים ל:

  • יציבה בהנקה
  • הרמת חפצים כבדים כגון כיסא תינוק ברכב ועגלות
  • הרמת תינוק
  • האם אוסטאופתיה בטוחה במהלך ההריון?

אוסטיאופתים משתמשים במגע, מניפולציה פיזית, מתיחות ועיסוי, שהם לגמרי בטוחים ועדינים עבור האם והתינוק. הטכניקות שהאוסטאופת משתמש לאישה בהריון נבחרות בקפידה ומותאמות כדי להתאים למטופל.

אוסטאופתיה היא דרך בטוחה ויעילה להתמודד עם התופעות האלו מההריון. הטיפול האוסטאופתי עוזר לגוף להתאים וליישר ככל שההריון מתקדם. זה מפחית אי נוחות וכאב וגורם להריון קל יותר.

עוד מידע על אוסטאופתיה בזמן הריון ועדויות של פציינטיות

7. כמה טיפולים אוסטאופתיים אצטרך?

 כל פציינט הוא פרטני, וכל אחד שונה בכמות הטיפולים שהם צריכים. עם זאת, בעזרת הניסיון שלנו, ניתן לך הערכה לאחר שנאבחן את המקרה שלך. המספר טיפולים תלוי בכמה פקטורים לדוגמה איך לנפצעת. גורמים אחרים שהשפיעו על מספר הטיפולים כללו את חומרת הכאב בו אתה נמצא (רמת הכאב), אם יש לך כאב שמקרין לדוגמה לרגל, כמו אישיאס (שאולי מצביע על חלץ סביב העצב), וכמה זמן יש לך את הכאב. לגוגמה אם יש  שני אנשים אם כאבי גב דומים ולאחד יש את זה במשך 6 חודשים והשני 6 הימים. בדרך כלל ייקח יותר זמן לפציינט אם הסטוריה של 6 חודשים מהפציינט שסובל 6 ימים. הסיבה היא שהגוף כבר חיי עם הכאב 6 חודשים ועשה כל מני פיצויים בעקבות הכאב וצריך לטפל גם בהם לפתור את הבעיה בשורש

לעתים קרובות קל יותר להעריך כמה טיפולים יידרשו בטיפול השני שלך, ואז יהיה לנו מושג איך מגיבים לטיפול.

אצלינו הפציינט הממוצע צריך בין 2-5 טיפולים

8. האם הטיפול האוסטאופתי למבוגרים כואב?

הטיפול האוסטאופתי מאוד עדין ולא גורם לשום כאב או סבל מצד המטופל. בגלל שמטפלים בכאב  לפעמים, חלק מהתהליך של החלמה יש קצת ראקציה ל24 שעות אחרי הטיפול. הראקציה היא רק זמני ומצביע שהאיזור בתהליך של החלמה, שהגוף חייב לעבור.

אוסטאופתיה לתינוקות לא כואבת לתינוק בכלל. הטיפול והשיטה לגמרי שונה מהטכניקות שמשתמשות עם מבוגרים הטיפול לתינוקות לא גורם לשום סבל או כאב לתינוק.

 9. מהי הטכניקת ה"קנאק " האוסטאופתי: מָנִיפּוּלַצְיָות האוסטאופתיות?

קודם כל אנחנו רוצים לציין שבמרפאה שלנו הטיפול האוסטאופתי מאוד עדין ולא אגרסיבי. כולל מָנִיפּוּלַצְיָות האוסטאופתיות. ואנחנו מדגישים שאנחנו יכולים לטפל בלי להשתמש בקנאקים אם הפציינט מעדיף.

 

אז מה זה הקנאק עצמו? זה לצליל שיוצא מהפרק, כאשר האוסטאופת משחרר הואקום שנוצר באותו פרק. זה דומה לצליל, ששומעים מהבקבוק קולה כאשר פותחים אותו ומשחרורים הואקום בקבוק. בידיים מקצועיות המניפולציה לא כואב בכלל, ויש לה השפעה מידית על הפרק שמגדיל את התנועה ומוריד כאב. 85% מהפציינטים מרגישים שינוי משמעותי מיד אחרי  הקנאק.

טכנקות  "הקנאק" שאוסטאופתים משמשים לעתים, והן נקראות ה-hvt. טכניקות משפיעות על מפרקי עמוד השדרה כדי להגדיל את טווח התנועה ולהרגיע את השרירים העמוקים שלא ניתן להגיע אליהם באמצעות עיסוי בלבד. טכניקות אלו, אינן מתאימות לכל אחד. טכניקה זו היא רק חלק קטן הממגוון הרחב של טכניקות שהאוסטאופת יכול להשתמש, בגלל זה הוא תמיד יכול לא להשתמש בקנאקים, אם המטופל אינו רוצה קנאקים. תמיד ניתן לשנות בקלות את סגנון הטיפול ולתאים אותו למטופל, וזה לא ישפיע על תוצאת של הטיפול.

10. באיזו תדירות צריך לבקר אוסטאופת לתוצאות הכי טובות?

רוב המטופלים צריכים סידרה של בין   2-5 טיפולים אוסטאופתים. לעתים קרובות אנו ממליצים 2-3 פגישות ב 10-12 הימים הראשונים, עם מרווחים שהולך וגודלים,  בהתאם להתקדמות. כל מטופל מגיב אחרת והאוסטאופת ידון איתך על הטיפול, הצפי, האבחנה והציפיות המציאותיות להחלמה. בקשר לפציעות כרוניות, מומלץ  לעשות טיפול מונע אם הפציינט רוצה. אז כאשר הפציינט כבר מרגיש יותר טוב, הטיפול יינתן במרווחים קבועים (פעם בחודש וכוגמה) ולמנוע הישנות הכאב. פריצת דיסק בצוואר

11. מה לובשים לטיפול האוסטאופתי למבוגרים?

אוסטאופתיה היא טיפול ידני, זאת אומרת מנואלי, האוסטאופת עובד ישיר על העור כדי לטפל בשרירים, רצועות, ורכמות רכות. הטיפול גם מערב תנועתיות של חלקי גוף. הטיפול פחות אפקטיבי דרך הבגדים, כדי לאפשר לאוסטאופת לבצע הערכה של העמוד השדרה והחוליות והאגן צריך להוריד את החולצה ולפעמים גם המכנסים.  עם זאת, אם לא מרגישים בנוח עם זה, אפשר ללבוש חולצה עם כפתורים הפוך, גם אפשר ללבוש מכנסיים קצרים  או מכנס טייץ (lycra).

אצלנו  במרפאה  יש גם חלוקים חד-פעמים.

. ?מה המעמדה החוקי של האוסטיאופתיה וההכשרה המקצועית בארצות שונות:

12. מה הסטטוס המקצוע האוסטאופתי בבריטניה?

בבריטניה, אוסטאופתיה היא מקצוע מאוד מבוסס אם חוק העיסוק באוסטאופתיה שעבר בפרליאמנט ב 1993. חוק האוסטיאופתיה, 1993 החוק עיסוק באוסטאופתי קובע  שרמת ההשכלה האוסטאופתית תהיה ברמה אקדמי עם תואר באוסטאופתיה עם טזה. בהתאם ההכשרה האוסטאופתית כוללת 4 שנות לימוד מלאות ו-5 שנות לימוד חלקיות (5,000 שעות לימוד ובהן 1,000 שעות של עבודה מעשית מודרכת).

13. מה הסטטוס המקצוע האוסטאופתי בעולם?

באיחוד הארופי יש הרבה רמות שונות להשכלה האוסטאופתית. יש מדינות עם חוק אוסטאופתי ויש שאין שום רגולציה.
יש כאן סיכום של כמה מדינות

גרמניה: תכנית של 480 שעות לרופאים שקיבלו את הסמכתם בגרמניה

הולנד ובלגיה: תואר ראשון במדעים. 5-4 שנות לימוד מלאות

שוויצריה: תואר ראשון במדעים. 5-4 שנות לימוד מלאות

צרפת, איטליה, ספרד ולטביה: ההכשרה שונה בבתי ספר שונים: לבעלי תואר ראשון במדעים ולבעלי תואר דוקטור – 4 שנות לימוד מלאות או 6 שנות לימוד בתכנית חלקית

במדינות אחרות:
אוסטרליה וניו-זילנד: חוק הכירופרקטיקה והאוסטיאופתיה (דרום אוסטרליה) חוק האוסטיאופתיה מס' 16, 2001 (דרום ווילס החדשה).

תואר ראשון ושני במדעי הטבע: 4 ו-5 שנות לימוד מלאות

אוסטאופתיה ארה"ב

בעלי תואר דוקטור לאוסטיאופתיה מוסמכים לרפואה ולביצוע ניתוחים בכל 50 המדינות. / כל מדינה קובעת את המבחנים ואת התהליכים לקראת מתן רישיון לרופאים. לבעלי תואר ראשון, שני דוקטור – 4 ו-5 שנות לימוד לאחר תואר ראשון.

לסכם הכל על אוסטאופתיה

האוסטאופת משתמש בידע נרחב שלו באורטופתיה אנטומיה ופזיולוגיה של השלד, לאבחן מה אחראי על הכאב , זאת אומרת איזה רקמה, שריר רצועה דיסק או פרק. אז האוסטאופת מעריך לעומק את היחסים והאינטרגציה של כל חלקיה השונים בשלד. הוא מחפש איפה הפיצויים .של השלד בעקבות הכאב

אחרי האיבחון האוסטאופתי האוסטאופת פותר את הכאב עם טכניקות ידניות מיוחד לאוסטאופתיה כדי לפתור הכאב בשורש. דרך הטכניקות יש לאוסטאופת מענה לשרירים מכווצים, לרצועות לא גמישות, ודיסקים ולפרקים ויכול לשקם אותם ולהחזיר אותם לתיפקוד.

זה הדרך שאוסטאופתיה מטפלת בבעיות אורטאופדיות בשורש, ובהרבה מקרים יכולה חמנוע צורך לניתוח.

לקביעת תור עכשיו

תל אביב: מרפאה ברמת אביב
03-641-0110
ירושלים: מרכז רפואי ירושלים
02-566-9173

לקבוע תור און-ליין עכשיו

לקביעת תור לשנן שר עכשיו און-ליין ללחוץ כאן

Call Now Buttonתתקשרו למרפאות כאן